Adli Bilişim Bilgisayar İnceleme Uzmanlığı

Adli Bilişim Bilgisayar İnceleme Uzmanlığı

Adli Bilişim Bilgisayar – Bilgisayar Depolama Üniteleri İnceleme Uzmanlığı

Uluslararası standartlarda tüm dijital delillerin tespiti, konusunda uzmanlığımızın olduğu işlemler güvenli, üçüncü taraflara gizli. İlgili yerlere şeffaf bir şekilde yapılarak. Hukuk sisteminize uyumlu bir şekilde titizlikle raporlanmaktadır.

Bir adli bilişim işleminde ilk olarak incelemeye konu olan materyalin belirlenmesi yapılır. Belirlenmiş dijital materyale hiçbir müdahale olmadan yazma koruma (Write Blocker) yöntemiyle imaj(yedek) alınır.
bundan sonra yapılacak tüm inceleme ve işlemler adli imaj üzerinden yürütülür.

İmaj sonrası dünyaca kabul görülmüş çeşitli adli bilişim yazılım, sistem ve teknikleriyle imaj üzerinde silinmiş veya geriye dönük verilerde inceleme konusu ile ilgili detaylı teknik inceleme yapılır. İşlemler sonucunda HMK 293. ve CMK 67. maddeler kapsamında inceleme ile ilgili uzman görüşü(mütalaa) hazırlanmaktadır.

İmaj(Yedek) Alma -İmaj(Yedek) Doğrulama

Laptop ve Notebooklar, Sunucular, HDD Hard disk, SSD Hard disk, Harici Disk, Flash Bellek, SD Kartlar CD, DVD, Bluray vb. tüm cihazlarda adli bilişim analizi yapabilmekteyiz.

Dijital materyalin Adli kopyası yazma korumalı Tableu TD2 gibi fiziksel cihazlarla veya yazılımsal yazma koruma kullanarak FTK imager, EnCase Forensic Imager, DD İmager gibi yazılımlarla alınır.

Alınan imajla birlikte verilen hash değeri doğrulanarak imaj alma – hash doğrulama aşaması tamamlanmış olur.

Olay konusuna göre iş akışı belirleme

Olay konusuna, aciliyetine ve diğer etmenlere göre kullanılacak yazılımlar belirlenir. Dünyaca adli bilişim alanında kabul görmüş Acces-Data FTK, Magnet Axiom, EnCase ve kendi bünyemizde yazdığımız yazılımlar kullanılarak inceleme ve analiz etme işlemine başlanır.

İnceleme ve Analiz yapma

Olay konusuna göre silinen verilerde kazıma işlemi yapılarak silinen verilerde veri kurtarma işlemi yapılır. Veya veri kurtarma gerekmeyen konularda mevcut veriler üzerinde konuya göre gerekli incelemeler detaylıca yapılarak şuç – masumiyet kanıtı veriler ayıklanır. Erişim, oturum açma-kapatma, Giriş-çıkış, Log silme gibi birçok log kayıtları, Tarayıcı geçmişleri, son erişilen dosyalar, değiştirilen dosyalar, Her türlü resim, ses video gibi medya dosyaları, Yazılım kalıntıları, Gizlenmiş şifrelenmiş veya silinmiş dosyalar, takılan USB ler, kurulum veya format zamanlarının tespiti gibi veriler ve daha birçok işlemi titizlikle yapmaktayız.

Raporlama

Elde edilen değerli verinin adli ve idari birimlerde kullanılabilmesi için HMK 293. ve CMK 67. Maddelerine uygun şekilde Uzman mütalaa-Uzman görüşü raporu hazırlanarak ilgili yerlere teslimi sağlanır.

Yapılan tüm işlerimizde,  dijital materyalde bulunan veri, belge, bilgi veya özel dosyalar kesinlikle hiçbir yere kopyalanmaz. Üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Yedeklenmez veya elde tutulmaz. İşlem bitiminde bünyemizde bulunan tüm veriler geri getirilemez bir şekilde yok edilir.

İlgili

HTS, CGNAT, GPRS VE BAZ İncelemeleri

Genel adıyla HTS; Yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından Adli soruşturma ya da kovuşturma kapsamında şüpheli

Devamını oku

Adli Bilişim Mobil İnceleme Uzmanlığı

Mobil cihazlar üzerinde yapılacak işlemlerde en önemli öncelik fiziksel imaj alabilmektir. Şayet mobil cihazın fiziksel

Devamını oku

Adli Görüntü Çözümleme, İnceleme, İyileştirme Ve Netleştirme Uzmanlığı Hizmeti

Adli Görüntü Çözümleme, İnceleme, İyileştirme Ve Netleştirme Uzmanlığı Hizmeti

Devamını oku